Tools

DAY 5 - 2007 NEW YORK STATE FAIR SCHEDULE

By Cindy McNicholl

NYS FAIR
MONDAY AUGUST 27 ( DAY 5 )
Senior Citizen's Day & Dairy Day
@ The Grandstand @ Chevrolet Court
Counting Crows and
Hootie & The Blowfish

at 7:30pm
Tickets: $52 or $47 Buy Now
Ronnie Milsap and
The State Fair Orchestra
at 4:00pm & 7:00pm

Hit the Midway for lots of fun every day of the Fair until midnight. Ride all day today with a $20 ticket, $15 with coupon from Fuccillo Dealerships
7:00 am
  • Open Holstein Show – Coca-Cola Coliseum
8:30 am
  • Youth Sheep Show Begins – Market & Breed Classes – Open Sheep Show Ring
9:00 am
  • Youth Meat Goat Show – Goat Tent
9:30 am
  • Open Classes – Poultry Barn
10:00 am - 4:00 pm
  • Quilting – Towpath Quilt Guild – demonstrations – Agriculture Museum
  • CNY Woodturners Club – woodturning demonstrations – Agriculture Museum
10:00 am - 5:00 pm
  • Open hearth cooking demonstrations by Farmers Museum, Cooperstown, New York – Agriculture Museum
  • 1876 Harris Brothers Blacksmith Shop – Blacksmith Pete Andrews – Carriage Museum
10:00 am - 6:00 pm
  • Lace making, tatting, crochet & more – Granny Nichols – demo & sales – Agriculture Museum
  • Basket making – Linda Sanders, Days Gone By – demo, display & sales – Agriculture Museum
  • Dulcimer making – Bernd Krause, Luthier – demo, display & sales – Agriculture Museum
  • Antique Stoves of New York – collector Sherman Adams – Carriage Museum
10:00 am - 8:00 pm
  • Antique Tractor Exhibit – outdoor tent – Agriculture Museum
  • The Heart of An Apple exhibit featuring a look at New York’s apple industry – Agriculture Museum
  • Woolworker/weaver – Linda Miller, fiber artisan – demo & sales – Agriculture Museum
  • Broom making – Cold Springs Crafts – Walt Thomas – demo, display & sales – Agriculture Museum
  • Weaving – Cold Springs Crafts – Clara Rose Thomas – display & sales – Agriculture Museum
  • 1800s Cattle Drive Camp – chuck wagon, artifacts & cowboys Doug & Steve – Carriage Museum
  • The Force of Horse – exhibit of horse powered farm & road vehicles – Carriage Museum
10:00 am
  • “The Tool Chest” – Nick Nichols – antique tools, woodworking, storytelling – Agriculture Museum
10:30 am
  • Candle making – Lorrie Beach, Canterbury Cabin – demo, display & sales – Agriculture Museum
10:45 am
  • Soap making – Lorraine Jackson – demo, display & sales – Agriculture Museum
11:00 - 11:45 am
  • Vanessa Johnson, storyteller – stage/Pan-African Village
11:00 am
  • Rooster Crowing Contest – Poultry Barn
  • Thomas & Friends – Chevrolet Court
  • Mini Contest – Little Caesars Talent Showcase
  • “New York State Big Cheese Auction” – Chevrolet Court Pavilion
  • Five Amici – Stage/Pepsi International Pavilion
  • Robin Schade, New York State Troubadour and Cheese Carving by Sarah Bauman – Stage/Dairy Products Building
  • Youth Swine Empire Market Hog Contest, Project Review, Sr. – Open Swine Show Ring
  • The Very Excellent Folk Trio, Syracuse, NY – Stage/Grange Building
  • The Notting-Gales – New Times Theater/ McNeil & Co. Art & Home Center
  • Eat Well, Live Well with Wegmans – Wegmans Food Demonstration Kitchen/ McNeil & Co. Art & Home Center
  • Traditional Dances – Iroquois Indian Village
11:30 am
  • “The Tool Chest” – Nick Nichols – antique tools, woodworking, storytelling – Agriculture Museum
12:00 noon
  • Coronas Circus featuring Kid’s Fest Sponsored by Pondside Promotions – Family Fun Center
  • Brian Ruth, Master of the Chainsaw sponsored by W.F. Saunders & Son – Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • Sea Lion Splash Show sponsored by Kitchen Craft – Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • Fritz’s Polka Band – Special Events Tent
  • Ventriloquist Larry Brennan & Charlie, Syracuse, NY – Stage/Grange Building
  • WCNY presents "The Barn" – New Times Theater/ McNeil & Co. Art & Home Center
12:15 am
  • Candle making – Lorrie Beach, Canterbury Cabin – demo, display & sales – Agriculture Museum
12:30 pm
  • Mapapa Acrobats – Sports Activity Center/Front of Coca-Cola Coliseum
  • Maximum Velocity BMX Show – Family Fun Center
  • Karl Lawton, The Waterfront – Wegmans Food Demonstration Kitchen/ McNeil & Co. Art & Home Center
  • Soap making – Lorraine Jackson – demo, display & sales – Agriculture Museum
1:00 - 8:00 pm
  • Woolworker/weaver – Linda Miller, fiber artisan – demo & sales – Agriculture Museum
1:00 pm
  • RAGGS KIDS CLUB – Kiddieland Stage/Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • Thomas & Friends – Chevrolet Court
  • Paul Bunyan Lumberjack Show – Kiddieland/Price Chopper Youth Activity Center
  • “JUMP”, The Ultimate Canine Thrill Show – Family Fun Center
  • Five Amici – Stage/Pepsi International Pavilion
  • Hero’s Hour – Leigh Ross, Syracuse University Softball – Sports Activity Center
  • 4-H Dairy Goat Knowledge Olympics – Goat Show
  • Youth Swine Empire Market Hog Contest, Basic Knowledge Review – Open Swine Show Ring
  • Robin Schade, New York State Troubadour and Cheese Carving by Sarah Bauman – Stage/Dairy Products Building
  • Syracuse Opera Presents “The Telephone” – New Times Theater/ McNeil & Co. Art & Home Center
1:30 pm
  • Farm Life Stories for Children presentation by Linda Miller – Agriculture Museum
2:00 pm
  • LIVE ! SHARK ENCOUNTER SHOW sponsored by Meyer’s Campers – Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • Talent Hunt Showcase – Little Caesars Talent Showcase
  • Fritz’s Polka Band – Special Events Tent
  • Ventriloquist Larry Brennan & Charlie, Syracuse, NY – Stage/Grange Building
  • Youth Swine Empire Market Hog Contest Basis Knowledge Review – Open Swine Show Ring
  • New York State Girls All-Star Basketball Clinic – Sports Activity Center
  • Harvyn Tarkmeel, Organist – New Times Theater/McNeil & Co. Art & Home Center
  • Dr. Jennifer Daniels – Wegmans Food Demonstration Kitchen/ McNeil & Co. Art & Home Center
2:15 pm
  • “The Tool Chest” – Nick Nichols – antique tools, woodworking, storytelling – Agriculture Museum
2:30 pm
  • Brian Ruth, Master of the Chainsaw sponsored by W.F. Saunders & Son – Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
2:45 pm
  • Candle making – Lorrie Beach, Canterbury Cabin – demo, display & sales – Agriculture Museum
3:00 - 4:00 pm
  • Cedric Bolton, poet – stage/Pan-African Village
3:00 pm
  • New York State Championship Lightweight Horse Pull – Cazenovia Equipment New York State Fair International Horse Show/Coca-Cola Coliseum
  • Thomas & Friends – Chevrolet Court
  • Coronas Circus featuring Kid’s Fest Sponsored by Pondside Promotions – Family Fun Center
  • Sea Lion Splash Show sponsored by Kitchen Craft – Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • Paul Bunyan Lumberjack Show – Kiddieland/Price Chopper Youth Activity Center
  • MUMMERS – Stan Colella Stage at Chevrolet Court
  • WCNY Presents "The Performers" – New Times Theater/McNeil & Co. Art & Home Center
  • Robin Schade, New York State Troubadour and Cheese Carving by Sarah Bauman – Stage/Dairy Products Building
  • Junior Limousin Show – Open Beef Show Ring
  • Soap making – Lorraine Jackson – demo, display & sales – Agriculture Museum
3:30 pm
  • Maximum Velocity BMX Show – Family Fun Center
  • Department of Aging & Youth – Wegmans Food Demonstration Kitchen/ McNeil & Co. Art & Home Center
3:45 pm
  • “The Tool Chest” – Nick Nichols – antique tools, woodworking, storytelling – Agriculture Museum
4:00 pm
  • RONNIE MILSAP and THE STATE FAIR ORCHESTRA – New York Central Mutual Insurance Concert Series on the Stan Colella Stage at Chevrolet Court
  • Mapapa Acrobats – Sports Activity Center/Front of Coca-Cola Coliseum
  • RAGGS KIDS CLUB – Kiddieland Stage/Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • “JUMP”, The Ultimate Canine Thrill Show – Family Fun Center
  • Fritz’s Polka Band – Special Events Tent
  • Harvyn Tarkmeel, Organist – New Times Theater/McNeil & Co. Art & Home Center
  • “Little Britches” Class – Open Dairy Cattle Ring
  • The Very Excellent Folk Trio, Syracuse, NY – Stage/Grange Building
  • It Takes a Family to Make Clothing presentation by Linda Miller – Agriculture Museum
  • Traditional Dances – Iroquois Indian Village
4:15 pm
  • Candle making – Lorrie Beach, Canterbury Cabin – demo, display & sales – Agriculture Museum
4:30 pm
  • Brian Ruth, Master of the Chainsaw sponsored by W.F. Saunders & Son – Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • Soap making – Lorraine Jackson – demo, display & sales – Agriculture Museum
5:00 - 7:00 pm
  • John Betsey Group, urban jazz – stage/Pan-African Village
5:00 - 9:00 pm
  • 4-H Livestock Skillathon – Open Swine Show Ring
5:00 pm
  • LIVE ! SHARK ENCOUNTER SHOW sponsored by Meyer’s Campers – Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • Paul Bunyan Lumberjack Show – Kiddieland/Price Chopper Youth Activity Center
  • Quigsy & The Bird – Stage/Pepsi International Pavilion
  • Robin Schade, New York State Troubadour and Cheese Carving by Sarah Bauman – Stage/Dairy Products Building
  • NYS 4-H Livestock Skillathon contest registration – Pole Barn Arena
  • 4-H Livestock Skillathon – Open Sheep Show Ring
  • Averly Tunningley & Bubbles La Rue – New Times Theater/ McNeil & Co. Art & Home Center
  • Jumpin’ Joe Whiting – Wegmans Food Demonstration Kitchen/ McNeil & Co. Art & Home Center
5:15 pm
  • “The Tool Chest” – Nick Nichols – antique tools, woodworking, storytelling – Agriculture Museum
6:00 pm
  • Daily Parade sponsored by Mid State Golf Car – Chevrolet Court area
  • Coronas Circus featuring Kid’s Fest Sponsored by Pondside Promotions – Family Fun Center
  • Brian Ruth, Master of the Chainsaw sponsored by W.F. Saunders & Son – Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • Sea Lion Splash Show sponsored by Kitchen Craft – Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • Erie Canal Cloggers, Jordan, NY – Stage/Grange Building
  • Roosevelt Dean – Special Events Tent
  • Movie – New Times Theater/ McNeil & Co. Art & Home Center
6:30 pm
  • Maximum Velocity BMX Show – Family Fun Center
  • Youth Swine Show Empire Market Hog Contest, B Division, Results and Awards – Swine Barn
7:00 pm
  • RONNIE MILSAP and THE STATE FAIR ORCHESTRA – New York Central Mutual Insurance Concert Series on the Stan Colella Stage at Chevrolet Court
  • RAGGS KIDS CLUB – Kiddieland Stage/Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • “JUMP”, The Ultimate Canine Thrill Show – Family Fun Center
  • Quigsy & The Bird – Stage/Pepsi International Pavilion
  • Robin Schade, New York State Troubadour and Cheese Carving by Sarah Bauman – Stage/Dairy Products Building
  • Traditional Dances – Iroquois Indian Village
7:30 pm
  • COUNTING CROWS and HOOTIE & THE BLOWFISH – AT&T Concert Series at the Mohegan Sun Grandstand (Tickets required)
  • 2007 NEW YORK STATE FAIR BULLS & BARRELS – Coca-Cola Coliseum (Tickets required)
8:00 - 10:00 pm
  • The J Project, neo soul/jazz – stage/Pan-African Village
8:00 pm
  • LIVE ! SHARK ENCOUNTER SHOW sponsored by Meyer’s Campers – Price Chopper Youth Activity Center/Kiddieland
  • Erie Canal Cloggers, Jordan, NY – Stage/Grange Building

What's On