2017 Section III Girls Soccer Tournament

2017 Section III Girls Soccer Tournament bracket:

Posted: Oct. 15, 2017 10:10 PM
Updated: Oct. 24, 2017 3:55 PM

2017 Section III Girls Soccer Tournament:

Scroll for more content...

Class A:

Round 1
#9 Carthage vs. #8 Whitesboro (1-5)
#10 Watertown vs. #7 Oswego (2-1)

Quarterfinals
#8 Whitesboro vs. #1 JD (0-2)
#5 New Hartford vs. #4 Cortland (3-1)
#6 CBA vs. #3 East Syracuse Minoa (2-1)
#10 Watertown vs. #2 Fulton (0-4)

Semifinals (10/24)
#5 New Hartford vs. #1 Jamesville-DeWitt
#6 Christian Brothers Academy vs. #2 Fulton

Class AA:

Quarterfinals
#1 Baldwinsville - Bye
#5 CNS vs. #4 Fayetteville-Manlius (0-4)
#6 Central Square vs. #3 Rome Free Academy (0-4)
#7 West Genesee vs. #2 Liverpool (0-1)

Semifinals (10/26)
#4 Fayetteville-Manlius vs. #1 Baldwinsville
#3 RFA vs. #2 Liverpool

Class B:

Round 1
#1 Westhill - Bye
#9 Cazenovia vs. #8 Skaneateles (2-1)
#12 Holland Patent vs. #5 Marcellus (2-0)
#13 VVS vs. #4 Oneida (0-1)
#14 Phoenix vs. #3 Clinton (0-3)
#11 Homer vs. #6 CVA (1-4)
#10 Chittenango vs. #7 South Jefferson (0-4)
#15 Mexico vs. #2 Lowville (0-1)

Quarterfinals (10/21)
#9 Cazenovia vs. #1 Westhill (0-6)
#12 Holland Patent vs. #4 Oneida (1-0 OT)
#6 Central Valley Academy vs. #3 Clinton (1-2)
#7 South Jefferson vs. #2 Lowville (0-1)

Semifinals (10/24)
#12 Holland Patent vs. #1 Westhill
#3 Clinton vs. #2 Lowville

Class C:

Round 1
#16 South Lewis vs. #1 IHC (0-8)
#9 Onondaga vs. #8 Dolgeville (1-5)
#12 Westmoreland vs. #5 Beaver River (3-2)
#13 Notre Dame vs. #4 Sauquoit Valley (0-6)
#14 West Canada vs. #3 Little Falls (0-6)
#11 Thousand Islands vs. #6 Frankfort-Schuyler (0-1 OT)
#10 Cooperstown vs. #7 LaFayette (4-1)
#15 Bishop Grimes vs. #2 Tully (0-5)

Quarterfinals (10/19)
#8 Dolgeville vs. #1 IHC (1-2)
#12 Westmoreland vs. #4 Sauquoit Valley  (0-2)
#6 Frankfort-Schuyler vs. #3 Little Falls (0-5)
#10 Cooperstown vs. #2 Tully (0-5)

Semifinals (10/24)
#4 Sauquoit Valley vs. #1 Watertown IHC
#3 Little Falls vs. #2 Tully

Class D:

Round 1:
#16 Oriskany vs. #1 Poland (0-8)
#9 Remsen vs. #8 LaFargeville (0-2)
#12 Bishop Ludden vs. #5 Sackets Harbor (0-1)
#13 Copenhagen vs. #4 Morrisville-Eaton (0-1)
#14 Madison vs. #3 Manlius Pebble Hill (0-2)
#11 Belleville Henderson vs. #6 Cincinnatus (0-5)
#10 McGraw vs. #7 Waterville (0-3)
#15 Stockbridge Valley vs. #2 Fabius-Pompey (2-1)

Quarterfinals (10/20)
#8 LaFargeville vs. #1 Poland (0-2)
#5 Sackets Harbor vs. #4 Morrisville-Eaton (0-1)
#6 Cincinnatus vs. #3 Manlius Pebble Hill (0-4)
#15 Stockbridge Valley vs. #7 Waterville (0-7)

Semifinals (10/24)
#4 Morrisville-Eaton vs. #1 Poland
#7 Waterville vs. #6 Cincinnatus

Related Content

Article Comments

Boilermaker Results
Enchanted Forest Water Safari Phrase to Play
Utica
Overcast
64° wxIcon
Hi: 86° Lo: 71°
Feels Like: 64°
Oneonta
Overcast
62° wxIcon
Hi: 82° Lo: 70°
Feels Like: 62°
Herkimer
Overcast
64° wxIcon
Hi: 87° Lo: 71°
Feels Like: 64°
Thendara
Overcast
64° wxIcon
Hi: 79° Lo: 67°
Feels Like: 64°
WKTV Radar
WKTV Temperatures
WKTV Severe Weather
New Reduced Price for WKTV Staycation Card
Click Here for A Healthier Mohawk Valley

Most Popular Stories