Livestream View Now

Election Day 2017: Herkimer County races

Tomorrow is Election Day throughout New York State, and voters in Herkimer County will be voting on the following races

Posted: Nov. 8, 2017 5:52 PM
Updated: Nov. 8, 2017 5:52 PM

Tomorrow is Election Day throughout New York State, and voters in Herkimer County will be voting on the following races:


Herkimer County Legislature

DISTRICT 1:

- Keith Rubino (Dem, Wor, Upstate NY First)

- Gregory Malta, Sr. (Rep, Con, Your Choice)

DISTRICT 2:

- Mark Gaworecki (Rep, Con)

- Frederick E. Weisser (Ind, Weisser Vision)

DISTRICT 3

- Robert J. Schrader (Rep, Con, Ind, My Party)

DISTRICT 4:

- Bob Hollum (Rep, Patriot)

- Robert L. Wellington (Con)

DISTRICT 5:

- Raymond S. Johnson (Rep, Con)

DISTRICT 6:

- John P. Stephens (Rep, Con)

DISTRICT 7:

- William E. Keeler, Sr. (Rep)

DISTRICT 8:

- John L. Brezinski (Dem)

DISTRICT 9:

- Peter F. Manno (Rep, Con)

DISTRICT 10:

- Raymond D. Smith (Rep, Con)

DISTRICT 11:

- Vincent J. Bono (Rep, Right Choice)

DISTRICT 12:

- Timothy Lyon (Dem, Voice of LF)

- Kurt J. Ackerman (Rep, Con, Ind, Common Sense)

DISTRICT 13:

- Bernard Peplinski, Sr. (Rep)

DISTRICT 14:

- Peter J. Campione (Rep, Con, Peter Campione)

DISTRICT 15:

- Patrick E. Russell (Rep, Liberty and Justice for All)

DISTRICT 16:

- Frederick J. Shaw, Jr. (Rep, Con, Common Sense)

- Keith A. Lynch (Right Choice)

DISTRICT 17:

- William W. Weakley (Rep)

TOWN OF COLUMBIA

Town Supervisor:

- George W. Weiss (Rep)

Councilmember (Vote for 2):

- Bruce R. Learned (Rep)

- James B. Cotton (Rep)

Town Clerk:

- Patricia A. Woytowich (Rep)

Highway Superintendent:

- Robert Mark Buddle (Rep)

Tax Collector:

- Keith G. VanNort (Rep)

TOWN OF DANUBE

Town Supervisor:

- Richard Mosher (Rep)

Councilmember (Vote for 2):

- Leonard Pross (Rep)

- Alecia M. Seeley (Rep)

- Chad Oldick (Oldick)

Town Clerk:

- MaryLou Herringshaw (Rep)

Highway Superintendent:

- Corey LaPorta (Rep)

Tax Collector:

- Mary Mosher (Rep)

TOWN OF FAIRFIELD

Town Supervisor:

- Henry A. Crofoot (Rep)

Councilmember (Vote for 2):

- James R. Hall (Rep)

- Richard K. Lindsay, Sr. (Rep)

Town Clerk:

- Mary A. Dineen (Rep)

Highway Superintendent:

- James G. Maxwell, Jr. (Rep)

Tax Collector:

- Melanie Brewer (Rep)

Councilmember to fill Vacancy (Vote for 1):

- William F. Dillenbeck (Rep)

TOWN OF FRANKFORT

Town Supervisor:

- Glenn D. Asnoe (Dem, Con)

- John L. Wallace (Rep)

Town Justice:

- Frank L. Madia (Dem)

Councilmember (Vote for 2):

- Michael S. Testa (Dem, Con, Wor)

- Darlene A. Balio-Abbatecola (Rep, Con)

- Christopher John Evans (Rep)

- John DiSano (John DiSano)

TOWN OF GERMAN FLATTS

Town Supervisor:

- Peter Rovazzi, III (Rep, Rovazzi)

- Frank P. Spatto (Con, Future Planning)

Councilmember (Vote for 2):

- Cynthia A. Bennett (Rep, Heart of People)

- John R. Brewer (Rep, Hometown Choice)

- John J. (Jack) Fitzer (Con)

- Audra Holmes (Holmes)

Town Clerk:

- Marie K. Hennings (Rep, Con)

Highway Superintendent:

- Andrew J. Dutcher (Rep, Con)

- Carmen C. Newtown (Ind)

Receiver of Taxes:

- Cherri L. Hyer (Rep, Con)

TOWN OF HERKIMER

Town Supervisor:

- Dominic J. Frank (Rep, Con)

Councilmember (Vote for 2):

- Daniel D. Stalteri (Rep, Con)

- Vito F. Carbone (Rep, Con)

Town Clerk:

- Jennifer M. DeMetro (Rep, Con)

Highway Superintendent:

- David McManus (Rep, Con)

Receiver of Taxes:

- Jodi Rivers (Rep, Con)

TOWN OF LITCHFIELD

Town Supervisor:

- James D. Entwistle (Dem)

Town Justice:

- Matthew R. Entwistle (Con)

Councilmember (Vote for 2):

- Mark C. O’Sullivan (Dem)

- Terry G. McKane (Rep)

Town Clerk:

- Nicole Edwards (Rep)

Highway Superintendent:

- Clifford J. Coffin, Sr. (Rep, Wise Old Owl)

- Michael E. Lupinski (Mike Lupinski)

Tax Collector:

- Dorothy E. Pope (Rep)

CITY OF LITTLE FALLS

City Clerk:

- Kira M. Miller (Dem)

City Treasurer:

- David M. Petkovsek (Dem)

First Ward Alderman (Vote for 2):

- Jonathan Shaffer (Rep)

- Jeffrey Gressler (Citizens Services)

Second Ward Alderman (Vote for 2):

- Justin David Welyczko (Dem, Freedom)

- Todd Dillon (Dem)

Third Ward Alderman (Vote for 2):

- Mark Ruffing (Dem, Mark Ruffing)

- Nicholas Regan (Dem)

Fourth Ward Alderman (Vote for 2):

- Peter A Atutis, Jr. (Dem)

- Daniel Carter (Dem)

TOWN OF LITTLE FALLS

Town Supervisor:

- Daniel W. Casler (Dem, Rural Prosperity)

- William R. Klock, Jr. (Rep, Klock)

Councilmember (Vote for 2):

- Kevin Sullivan (Rep)

- Eric Gehring (Rep)

Town Clerk:

- Sandra Regan (Rep)

Highway Superintendent:

- Donald F. Cotton (Rep)

- Tax Collector

- Kathleen R. Sagatis (Rep)

TOWN OF MANHEIM

Town Justice:

- Gerald Thompson (Rep)

Councilmember (Vote for 2):

- Rodney Swartz (Rep)

- Frederick Doerrer (Rep)

- Gregory L. Williams (Con)

TOWN OF NEWPORT

Town Supervisor:

- Michael D. McEvoy (Dem)

Councilmember (Vote for 2):

- John C. Brucker (Rep)

- Thomas Lindsay (Rep)

Town Clerk/Tax Collector:

- Terry M. Fellows (Rep)

Highway Superintendent:

- Jason M. Coffin (Rep)

TOWN OF NORWAY

Town Supervisor:

- Judith L. Gokey (Rep)

Councilmember (Vote for 2):

- Craig Gillespie (Rep)

- Gary J. Snyder (Rep)

Town Clerk:

- Lora J. Grower (Rep)

Highway Superintendent:

- Howard A. Eaton (Rep)

Tax Collector:

- Constance R. Kemler (Rep)

TOWN OF OHIO

Town Supervisor:

- Scott Bagetis (Rep)

Town Justice (Vote for 2):

- Scott J. Tranter (Rep)

- Karen Mowers (Lincoln)

Councilmember (Vote for 2):

- David M. Mower (Rep)

- Gordon A. Roark (Rep)

Town Clerk:

- Sandra Gates (Rep)

Highway Superintendent:

- James Nightingale (Rep)

Tax Collector:

- Tammy M. Sperry (Sperry Tax Collector)

TOWN OF RUSSIA

Town Supervisor:

- Frances J. Donley (Rep)

Town Justice (Vote for 2):

- Louis J. Gauthier, Sr. (Rep)

- John P. Bates (Rep)

Councilmember (Vote for 2):

- Christopher R. Gauthier (Rep)

- Ronald Przelski (Rep)

Town Clerk:

- Amy M. Clemons (Rep)

- Pamela A. Fellows (Pamela A. Fellows)

Highway Superintendent:

- Ray C. Jenkins (Rep)

Tax Collector:

- LuAnn V. Jenkins (Rep)

TOWN OF SALISBURY

Town Supervisor:

- Jean M. Daley (Rep)

Town Justice:

- Thomas F. Rathbun, Jr. (Rep)

Councilmember (Vote for 2):

- Colleen E. Walrath (Rep)

- Robert J. Grose (Rep)

Town Clerk:

- Stanley J. Bilinski (Rep)

Highway Superintendent:

- Edward A. Sherwood (Rep)

- The Town of Salisbury requests approval of Resolution 2-17 on the back of the ballot.

TOWN OF SCHUYLER

Town Supervisor:

- Anthony J. Lucenti (Rep)

Town Justice:

- George J. Luther II (Rep)

Councilmember, (Vote for 2):

- Bette I. Szesny (Rep, Con)

- Rodney K. Dodge (Rep)

Councilmember to fill Vacancy (Vote for 1):

- Joseph Juliano (Rep, Peoples Voice)

TOWN OF STARK

Town Supervisor:

- Richard E. Bronner (Dem)

Councilmember (Vote for 2):

- John D. Sprague (Rep)

- Emil Ziaja (Rep)

Town Clerk:

- Lynn Rogers (Dem)

Highway Superintendent:

- John Armstrong (Rep, John Armstrong)

- Anthony Grescheck (Friends of Stark)

TOWN OF WARREN

Town Justice:

- Kenneth A. Miller (Kenneth Miller)

Councilmember (Vote for 2):

- Leslie Miller (Sensible)

TOWN OF WEBB

Town Supervisor:

- Robert A. Moore, Jr. (Dem, Moore for Webb)

- Robert W. Burke (Rep, Woods & Waters)

Councilmember, (Vote for 2):

- Katie M. Russell (Dem, Liberty)

- Donald R. Haehl (Rep, Forward Motion)

- Michael A. Ross (Rep, Michael A. Ross)

- William H. Tormey (Checkmark)

Town Clerk:

- Nanci T. Russell (Rep)

Highway Superintendent:

- Casey C. Crofut (Rep, Thumbs Up)

Tax Collector:

- Kelly J. Hunkins (Dem)

TOWN OF WINFIELD

Town Justice:

- Marcia J. Mickle (Rep)

Councilmember (Vote for 2):

- Michael P. Peo (Rep)

Article Comments