Tools

Oneida County Sheriff's Office holds 2012 awards and recognition ceremony

By WKTV News

On Friday, the Oneida County Sheriff’s Office held their annual awards and recognition ceremony at the New York State OHS State Preparedness Training Center. 

Highlights included Oneida County Executive Anthony Picente presenting the Official’s Medal posthumously in Honor of Deputy Kurt Wyman to deputy’s wife Lauren Wyman.  This is the first time this award has been presented to an agency member. Officials said it is awarded for achievement, courage, and high quality in carrying out a mission of the Government; and/or bringing public acclaim to the department and the community of which one serves.

A tribute was also made to members of the Sheriff's Office who passed in 2011:

  • Deputy John Fusco
  • Deputy Kurt Wyman (L.O.D.)
  • Officer Todd Depasquale

 

A list of other words can be found below:

Letters of Commendation

  • Lt. Phil Brockway
  • Lt. Lisa Zurek
  • Sgt. Lawrence Wood
  • Sgt. Jetta Utesch
  • Sgt. Denise Luker
  • Sgt. Tony Branham
  • Inv. Richard Dodge
  • Inv. Mark VanNamee
  • Officer Devin Wing
  • Officer John Rosinski
  • Officer Marc Stephens
  • Officer Jennifer Pezdek
  • Officer John Bulischeck
  • Officer Herman Wedrgen
  • Officer Jennifer Senn
  • Officer Shannon Cushman
  • Officer Peter Servello
  • Officer Joyce Langston
  • Officer William Balsamico

 

Educational Achievement

  • Chief Deputy Gabrielle Liddy (Masters Degree)

 

Good Conduct

  • Lt. Tim Conboy
  • Lt. Deborah Stanton
  • Lt. Sandy Easton
  • Lt. Michael Sowich              
  • Sgt. Craig Critelli                 
  • Sgt. Peter Healt
  • Inv. Dean Famolaro            
  • Inv. Richard Dodge             
  • Inv. Tim Klock 
  • Inv. Michael Dilapi               
  • Off. Terrance Gilbert          
  • Off. Duane Rotach
  • Off. Mark Campbell            
  • Off. Thomas Martin            
  • Off. Barry Bray       
  • Off. Christine Burke            
  • Off. Jennifer Pezdek            
  • Off. James D'Amico
  • Off. Kimmen Richmond      
  • Off. William Whitman         
  • Off. Chris Lenahan
  • Off. Scott Eisenhart             
  • Dep. David Laplante            
  • Dep. Jason Zima       
  • Dep. Ryan Marshall             
  • Crt. Attendant William Ruth                      
  • Crt. Attendant Michael Baker
  • Crt. Attendant Belinda Manning   
  • Crt. Security Officer Daniel Aubert

 

Service Recognition

  • Carl Cicccarelli – 20 years
  • Robert Guckemus – 15 years
  • Timothy Burns  - 5 years
  • Katie Felshaw – 5 years

 

Ready Commendation

  • U.S. Robert Swenszkowski
  • Lt. Michael Sowich
  • Lt. Sandy Easton
  • Sgt. Peter Healt
  • Inv. Tim Klock
  • Dep. David Laplante
  • Off. Barry Bray
  • Off. Christine Burke

 

Promotion of Grade

  • U.S. Robert Swenszkowski 
  • Chief Deputy Gabrielle Liddy        
  • Chief Deputy Jonathan Owens       
  • Captain Robert Meyers                   
  • Captain Randy Pflieger                   
  • Lt. James McCarthy                        
  • Lt. Michael Sowich                          
  • Lt. Ronald Townsend                      
  • Lt. Randy Smith                               
  • Lt. David Chrzan
  • Sgt. Greg Pflieger
  • Sgt. Michael Miles
  • Sgt. Timothy Alm
  • Sgt. Shawn Lusby
  • Sgt. Scott Kahl
  • Sgt. Robert Carollo
  • Inv. Joseph Gualtieri
  • Inv. Michael Dilapi
  • Inv. Mark VanNamee



Honorable Service

  • Capt. Robert Meyers
  • Sgt. Wendell  VanPelt          
  • Sgt. Nicholas Leone
  • Sgt. Greg Pflieger
  • Inv. Christopher Ferguson
  • Inv. Thomas Pietruch
  • Inv. Michael Simmons
  • Inv. Timothy Klock
  • Off. Scott Kinville    
  • Off. Scott Eisenhart             
  • Off. Lance Roczen
  • Off. Joseph Rinaldo             
  • Off. Dale Czeck        
  • Off. Russell Smith
  • Off. Louis Zurek      
  • Off. Joyce Langston             
  • Off. Joseph Surace
  • Off. Steven Wright               
  • Off. Daniel Doyle                 
  • Deputy John Cusak
  • Dep. Craig Stockhauser


Exceptional Service

  • Chief Deputy Jonathan Owens
  • Sgt. James Paravati   
  • Sgt. Richard Buczek
  • Sgt. Peter Healt
  • Inv. Dean Famolaro
  • Inv. Joseph Gualteiri           
  • Inv. Michael Dilapi   
  • Dep. Brad Barnes                
  • Dep. Jeff Farrell
  • Dep. Toby Lindfield
  • Dep. Noel Ames                    
  • Dep. Brian Warcup             
  • Dep. Jeff Jones
  • Dep. Mark Pape                   
  • Dep. Leslie Dean                  
  • Dep. Arthur Broccoli
  • Dep. Doreen Rich                 
  • Dep. Susan Gregory
  • Off. Michael Mulkey            
  • Off. Anthony Walker          
  • Off. William Balsamico
  • Off. Michael Batson             
  • Off. Terrance Gilbert          
  • Off. Mark Campbell

 

Distinguished Volunteer

  • Officer Peter Servello


Chief’s Achievement

  • Chief Deputy Gabrielle Liddy


Grand Cordon

  • U.S Robert Swenszkowski
  • Chief Deputy Jonathan Owens
  • Lt. James McCarthy
  • Sgt. Matthew Bauer
  • Deputy Charles Haynes
  • Deputy Mark Moskal
  • Deputy Jay Sorrentino

 

Drug Buster  

  • Officer Steven Wright

 

Life Saving

  • Sgt. Wendell Vanpelt           
  • Off. Edward Roberts           
  • Off. Joseph Kline
  • Off. John Rosinski               
  • Off. Robert Iffert                 
  • Off. Scott Burnop
  • Off. William Whitman         
  • Off. Dale Czeck
  • Off. Amanda Phister


Meritorious Service

  • Sgt. Robert Nelson               
  • Inv. Dean Famolaro
  • Inv. Richard Paul                             
  • Deputy Craig Stockhauser
  • Deputy Mark Chrysler                    
  • Deputy Carey Phair
  • Deputy John Ford                            
  • Deputy Jeff Burkhart

 

Combat Cross

  • Lt. Ronald Townsend
  • Sgt. Scott Kahl
  • Inv. David Nowakowski
  • Deputy Thomas Larkin


The Sheriff’s Special Recognition Award

  • Civil Division: Deputy Josh Briggs
  • Law Enforcement Division: Sgt. James Paravati
  • Correction Division: Sgt. Greg Pflieger


Certificate of Merit


Oneida County District Attorney’s Office

  • 1st ADA Michael Coluzza
  • ADA Laurie Lisi
  • ADA Stacey Paolozzi
  • Paul Salamy: Correctional Education Services


Certificate of Appreciation 


County Executive Anthony Picente Jr.

Utica Police Dept.

  • Inv. Greg Facciolo


New York State Police

  • Sr. Inv. Musco Milner
  • Sr. Inv. Michael Hulihan
  • Inv. Chad Tangorra
  • Inv. Michael Slade

 

Oriskany Falls Volunteer Ambulance

  • Aaron Moon
  • Russell Petrie
  • Linda Williams
  • Timothy Allen



Samaritan Award

  • Crt. Attendant Gary Fava
  • Lt. Sandy Easton
  • Inv. Michael Simmons
  • Dep. Dominick Belmonte
  • Dep. Toby Lindfield
  • Dep. Noel Ames
  • Off. Dawn Kahler
  • Crt. Attendant Mary Townsend
  • Crt. Attendant Norma Fava
  • Nancy Majdak



Queens Honor

  • Mrs. Lauren Wyman
  • Mrs. Valerie Fusco

 


What's On