Tools

2009 High School Baseball Brackets

 

 SECTION III - CLASS AA
First Round
 
Quarterfinals
 
Semifinals
 
Final
 
 
At Higher Seed May 26, 4:30
 
At Higher Seed
May 29
 
At Higher Seed
May 30
 
At Alliance Bank 
Stadium
 
 
 
 
 
 
 
 
1. Liverpool
 
 
 
 
1. Liverpool
 4
 
 
 
 
 
 
 
1. Liverpool
 7
 
9. Oswego
3
 
 
 
 
8. Baldwinsville
 2
 
8. Baldwinsville
4
 
 
 
 
4. Auburn
 2
 
5. Watertown
2
Tuesday,
June 2, 4:30
 
 
 
12. Henninger
 2
 
12. Henninger
1
 
 
 
 
4. Auburn 
13
 
 
 
 
 
 
 
4. Auburn 
 7
2009
4. Auburn 
 
 
CHAMPION
 
 
 
3. Proctor
 
2. C-NS
 
 
3. Proctor
 4
 
 
 
May 30, 1:00
 
 
 
3. Proctor
 3
 
11. Corcoran
3
 
 
May 31, 1:00
 
 
 
6. West Genesee
 1
 
6. West Genesee
7
 
 
 
 
2. C-NS
 3
 
7. F-M
6
 
 
 
 
7. F-M
 0
 
10. RFA
2
 
 
 
 
2. C-NS
 5
 
2. C-NS
 
 
 
 
 
2. C-NS
 3
 
 
 
 
 
 
 
 

 


 SECTION III - CLASS A
First Round
 
Quarterfinals
 
Semifinals
 
Final
 
 
At Higher Seed May 26, 4:30
 
At Higher Seed
May 28, 4:30
 
At Higher Seed
May 30
 
At Alliance Bank 
Stadium
 
 
 
 
 
 
 
 
1. CBA
 
 
 
 
1. CBA
4
 
 
 
 
 
 
 
1. CBA
 3
 
9. Whitesboro
 8
June 1, 4:30
 
 
 
9. Whitesboro
 
8. ESM
 3
 
 
 
 
4. New Hartford
 7
 
5. Cortland
16
Tuesday,
June 2, 7:00
 
 
 
5. Cortland
 1
 
12. Carthage
 1
Saturday, 1:30
 
 
 
4. New Hartford
 8
 
13. Indian River
 4
 
 
 
 
4. New Hartford
 4
2009
4. New Hartford
10
 
CHAMPION
 
 
 
3. Camden
 
2. Mexico
 
 
3. Camden
 2
 
 
 
 
 
 
 
3. Camden
 8
 
11. V-V-S
12
 
 
 
 
 
11. V-V-S
 1
 
6. Oneida
 0
 
 
 
 
2. Mexico
12
 
7. J-D
 7
 
 
 
 
7. J-D
 3
 
10. Chittenango
 6
 
 
 
 
2. Mexico
11
 
2. Mexico
 
 
 
 
 
2. Mexico
 9
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 SECTION III - CLASS B
First Round
 
Quarterfinals
 
Semifinals
 
Final
 
 
At Higher Seed May 26, 4:30
 
At Higher Seed
May 28, 4:30
 
At Higher Seed
May 30
 
At Alliance Bank 
Stadium
 
 
 
 
 
 
 
 
1. Westhill
 8
 
 
 
1. Westhill
 9
 
16. Herkimer
 5
 
 
 
 
1. Westhill
 9
 
9. Marcellus
 4
 
 
 
 
9. Marcellus
 2
 
8. Hannibal
 3
 
 
 
 
1. Westhill
 6
 
5. Bishop Ludden
 9
Wednesday,
June 3, 7:00
 
 
 
5. Bishop Ludden
13
 
12. Notre Dame
 6 
 
 
 
 
5. Bishop Ludden
 2
 
13. Cazenovia 
 8
 
 
 
 
4. Adirondack
 6
2009
4. Adirondack
14
 
CHAMPION
 
 
 
3. Lowville
 1
1. Westhill
 
 
3. Lowville
 3
 
14. Jordan-Elbridge
 0
May 30
 
 
 
11. Skaneateles
15
 
11. Skaneateles
 8
 
 
May 31, 1:00
 
 
 
11. Skaneateles
 5
 
6. Homer
 3
 
 
 
 
11. Skaneateles
 1
 
7. Canastota
 4
 
 
 
 
10. Holland Patent
 8 
 
10. Holland Patent
23
 
 
 
 
10. Holland Patent
 3
 
15. Ilion
 0
 
 
 
 
2. Sherburne-Earlville
 3 
 
2. Sherburne-Earlville
 3
 
 
 
 
 
 
 

 SECTION III - CLASS C-1
First Round
 
Quarterfinals
 
Semifinals
 
Final
 
 
At Higher Seed May 26, 4:30
 
At Higher Seed
May 28, 4:30
 
At Higher Seed
May 30
 
At DeLutis Field
 
 
 
 
 
 
 
 
1. Tully
 
 
 
 
1. Tully
12
 
 
 
 
 
 
 
1. Tully
12
 
9. Cooperstown
 1
May 31, 1:00
 
 
 
8. Cato-Meridian
 5
 
8. Cato-Meridian
 3
 
 
 
 
1. Tully
 7
 
5. Westmoreland
 
Monday,
June 1, 4:30
 
 
 
5. Westmoreland
 3
 
 
 
 
 
 
 
4. Frankfort-Schuyler
 8
 
 
 
 
 
 
 
4. Frankfort-Schuyler
 5
2009
4. Frankfort-Schuyler
 
 
CHAMPION
 
 
 
3. Pulaski
 
1. Tully
 
 
3. Pulaski
 8
 
 
 
 
 
 
 
3. Pulaski
 9
C-1/C-2 Final
 
 
 
 
At Alliance Bank Stadium
 
 
6. South Lewis
 7
June 4, 4:30
6. South Lewis
 
 
 
 
 
2. Little Falls
 6
 
7. Sauquoit Valley
 1
 
 
 
 
7. Sauquoit Valley
 1 
 
10. Thousand Islands
 0
5/28, 7:00
 
 
 
2. Little Falls
17
 
2. Little Falls
 
 
 
 
 
 2. Little Falls
 2
 
 
 
 
 
 
 
 

 


 

 SECTION III - CLASS C-2
First Round
 
Quarterfinals
 
Semifinals
 
Final
 
 
At Higher Seed May 26, 4:30
 
At Higher Seed
May 28, 4:30
 
At Higher Seed
May 30
 
At DeLutis Field
 
 
 
 
 
 
 
 
1. IHC
 
 
 
 
1. IHC
 5
 
 
 
 
 
 
 
1. IHC
 9
 
9. Dolgeville
 9
 
 
 
 
8. Sandy Creek
 0
 
8. Sandy Creek
11 
 
 
 
 
1. IHC
 7
 
5. Weedsport
 
Monday,
June 1, 7:00
 
 
 
5. Weedsport
 8
 
 
 
 
 
 
 
4. Beaver River
 0
 
 
 
 
 
 
 
4. Beaver River
10
2009
4. Beaver River
 
 
CHAMPION
 
 
 
3. Fabius-Pompey
 
1. IHC
 
 
3. Fabius-Pompey
 3
 
 
 
 
 
 
 
3. Fabius-Pompey
19
C-1/C-2 Final
 
 
 
 
At Alliance Bank Stadium
 
 
6. Mohawk
 2
June 4, 4:30
6. Mohawk
 
 
 
 
 
3. Fabius-Pompey
 3
 
7. Bishop Grimes
 
 
 
 
 
7. Bishop Grimes
 4
 
 
 
 
 
 
 
7. Bishop Grimes
 0
 
2. West Canada Valley
 
 
 
 
 
2. West Canada Valley
 0
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 


 SECTION III - CLASS D
First Round
 
Quarterfinals
 
Semifinals
 
Final
 
 
At Higher Seed May 26, 4:30
 
At Higher Seed
May 28, 4:30
 
At Higher Seed
May 30
 
At Alliance Bank 
Stadium
 
 
 
 
 
 
 
 
1. N.Y. Mills
 
 
 
 
1. N.Y. Mills
 2
 
 
 
Friday, 4:30 at DeLutis Field
 
 
 
8. Oriskany
 1
 
9. Otselic Valley
 0
 
 
 
 
8. Oriskany
 3 (11)
 
8. Oriskany
 7
 
 
 
 
4. Hamilton
 8
 
5. Poland
24 
Tuesday,
June 2, 4:30
 
 
 
5. Poland
 5
 
12. Old Forge
 6 
 
 
 
 
4. Hamilton
 3
 
13. Remsen
 2
 
 
 
 
4. Hamilton
 7
2009
4. Hamilton
 8 
 
CHAMPION
 
 
 
3. DeRuyter
 
4. Hamilton
 
 
3. DeRuyter
  0
 
 
 
May 30
 
 
 
6. Sackets Harbor
 1
 
11. Brookfield
 3
 
 
June 1, 4:30
 
 
 
6. Sackets Harbor
 10
 
6. Sackets Harbor
16 
 
 
 
 
7. Copenhagen
 4
 
7. Copenhagen
10
 
 
 
 
7. Copenhagen
 18
 
10. LaFargeville
 0
 
 
 
 
7. Copenhagen
11
 
2. Stockbridge Valley
 
 
 
 
 
2. Stockbridge Valley
  1
 
 
 
 
 
 
 
 

 


 

 

Most Popular

What's On