Tools

2009 High School Softball Brackets

 

 SECTION III - CLASS AA
First Round
 
Quarterfinals
 
Semifinals
 
Final
 
 
At Higher Seed
May 28, 5:00
 
At Higher Seed
May 30, 1:00
 
At Neutral Site
June 3
 
At Gillette Road Middle School, Cicero
June 6, 2:30
 
 
 
 
 
 
 
 
1. C-NS
 
 
 
 
1. C-NS
 3
 
 
 
 
 
 
 
1. C-NS
 3 (11)
 
9. Proctor
 0
 
Hopkins Complex, Liverpool, 7:00
 
 
 
 
8.  F-M
 1
 
8.  F-M
 4
 
 
 
 
1. C-NS
 5
 
 
 
 
 
 
 
4. Oswego
2
 
4. Oswego
 
 
 
 
 
4. Oswego
 2
 
5. West Genny 
 
 
 
 
 
5. West Genny 
 1
2009
 
 
 
CHAMPION
 
 
 
3. RFA
 
2. Liverpool
 
 
3. RFA
 0
 
 
 
 
 
 
 
6. Baldwinsville
 0
 
 
 
 
Hopkins Complex, Liverpool, 5:00
 
 
 
6. Baldwinsville
 3
 
6. Baldwinsville
 
 
 
 
 
2. Liverpool
 6 (9)
 
7. Central Square
 4
 
 
 
 
7. Central Square
 2
 
10. Henniger
 0
 
 
 
 
2. Liverpool
 1
 
2. Liverpool
 
 
 
 
 
2. Liverpool
 4
 
 
 
 
 
 
 
 


 SECTION III - CLASS A
First Round
 
Quarterfinals
 
Semifinals
 
Final
 
 
At Higher Seed
May 28, 5:00
 
At Higher Seed
May 30, 1:00
 
At Neutral Site
June 3
 
At Gillette Road Middle School, Cicero
June 6, 2:00
 
 
 
 
 
 
 
 
1. Oneida
 
 
 
 
1. Oneida
 7
 
 
 
 
 
 
 
1. Oneida
 4
 
9. Cortland
 1
Hopkins Complex, Liverpool, 5:00
 
 
 
8. J-D
 0
 
8. J-D
 5
 
 
 
 
1. Oneida
 5
 
5. New Hartford
 5
 
 
 
5/30, 4:30
 
5. New Hartford
 5 
 
12. Chittenango
 3
June 1, 5:00
 
 
 
4. Fulton
 0
 
13. Mexico 
 0
 
 
 
 
4. Fulton
 6
(10)
2009
4. Fulton
 4
 
CHAMPION
 
 
 
3. Phoenix
4
1. Oneida
 
 
3. Phoenix
12
 
14. Camden
3
 
 
 
 
3. Phoenix
 4
 
11. V-V-S
 9
Hopkins Complex, Liverpool, 7:00
 
 
 
11. V-V-S
 1
 
6. Indian River
 4
 
 
 
 
3. Phoenix
 1
 
7. ES-M
 3
 
 
 
 
7. ES-M
 3
 
10. Carthage
 1
June 1 at SUNYIT, 3:00
 
 
 
2. Whitesboro
 2
 
2. Whitesboro
 
 
 
 
 
2. Whitesboro
 5
 
 
 
 
 
 
 
 

 


CLASS B-1
Quarterfinals   Semifinals   Final    
At Higher Seed   At Higher Seed   At Neutral Site    
May 28, 5:00   May 30, 1:00  
June 3
   
             
1. South Jefferson  5          
  1. South Jefferson  20      
8. Solvay  3

 

       
         
  1. South Jefferson  0  
5. Jordan-Elbridge  7        
  5. Jordan-Elbridge  3     2009 CHAMPION
4. Cazenovia  2          
   
At Gillette Road Middle School, Cicero, 5:00
  6. Homer
       
3. A-P-W  2          
  6. Homer  5     B-1/B-2 Final
6. Homer  6

 

      At Gillette Road Middle School, Cicero
        June 6, 7:00
  6. Homer  4

Canastota

7. Marcellus  6       wins 14-4
  7. Marcellus  4      
2. Westhill  5          
             

  


CLASS B-2
Quarterfinals   Semifinals   Final    
At Higher Seed   At Higher Seed   At Neutral Site    
May 28, 5:00   May 30, 1:00  
June 3
   
             
1. Canastota  8          
May 30  1. Canastota

 7(10)

     
8. Lowville  1

June 1, 5:00

       
         
  1. Canastota  5  
5. Ilion   0        
  4. General Brown  6     2009 CHAMPION
4. General Brown  13          
   
At Gillette Road Middle School, Cicero, 7:00
  1. Canastota
       
3. CBA 1          
  6. Herkimer  3     B-1/B-2 Final
6. Herkimer 2

 

      At Gillette Road Middle School, Cicero
        June 6, 7:00
  2. Adirondack  0 Canastota
7. Sherburne-Earlville  0       wins 14-4
  2. Adirondack  7      
2. Adirondack  1          
             


 SECTION III - CLASS C-1
First Round
 
Quarterfinals
 
Semifinals
 
Final
 
 
At Higher Seed
May 26, 5:00
 
At Higher Seed
May 28, 5:00
 
At Higher Seed
May 30, 1:00
 
At Neutral Site
June 3
 
 
 
 
 
 
 
 
1. Pulaski
 
 
 
 
1. Pulaski
 5
 
 
 
 
 
 
 
1. Pulaski
 0
 
9. Tully
 7
June 1, 4:30
 
 
 
9. Tully
 0
 
8. Sauquoit Valley
 5
 
 
 
 
4. South Lewis
 5
 
5. Cato-Meridian
 
At Gillette Road Middle School, Cicero, 7:00
 
 
 
5. Cato-Meridian
 8
 
 
 
 
 
 
 
4. South Lewis
 8
 
 
 
 
 
 
 
4. South Lewis
14
2009
4. South Lewis
 
 
CHAMPION
 
 
 
3. Westmoreland
 
4. South Lewis
 
 
3. Westmoreland
 4
 
 
 
 
 
 
 
6. Cooperstown
 2
C-1/C-2 Final
 
 
 
At Gillette Road Middle School, Cicero
 
 
6. Cooperstown
 7
June 6, 5:00
6. Cooperstown
 
 
South Lewis
 
 
2. Little Falls
 4
wins 3-1
7. Thousand Islands
10
 
 
 
 
7. Thousand Islands
 2
 
10. Frankfort-Schuyler
 3
 
 
 
 
2. Little Falls
 3
 
2. Little Falls
 
 
 
 
 
2. Little Falls
 4
 
 
 
 
 
 
 
 


 SECTION III - CLASS C-2
First Round
 
Quarterfinals
 
Semifinals
 
Final
 
 
At Higher Seed
May 26, 5:00
 
At Higher Seed
May 28, 5:00
 
At Higher Seed
May 30, 1:00
 
At Neutral Site
June 3
 
 
 
 
 
 
 
 
1. Bishop Ludden
 
 
 
 
1. Bishop Ludden
10
 
 
 
 
 
 
 
1. Bishop Ludden
 3
 
9. Lafayette
 8
 
 
 
 
8. West Canada Valley
 1
 
8. West Canada Valley
 9
 
 
 
 
1. Bishop Ludden
 0
 
5. Fabius-Pompey
 
At Gillette Road Middle School, Cicero, 5:00
 
 
 
5. Fabius-Pompey
 7
 
 
 
 
 
 
 
5. Fabius-Pompey
 1
 
 
 
 
 
 
 
 4. Onondaga
 0
2009
4. Onondaga
 
 
CHAMPION
 
 
 
3. Notre Dame
 
3. Notre Dame
 
 
3. Notre Dame
 3
 
 
 
 
 
 
 
3. Notre Dame
 4
C-1/C-2 Final
 
 
 
At Gillette Road Middle School, Cicero
 
 
6. Waterville
 0
June 6, 5:00
6. Waterville
 
 
South Lewis
 
 
3. Notre Dame
 1
wins 3-1
7. Mohawk
 6
 
 
 
 
7. Mohawk
 2
 
10. Watertown IHC
 5
 
 
 
 
7. Mohawk
 0
 
2. Sandy Creek
 
 
 
 
 
2. Sandy Creek
 1
 
 
 
 
 
 
 
 


CLASS D-1
Quarterfinals   Semifinals   Final    
At Higher Seed   At Higher Seed   At Neutral Site    
May 28, 5:00   May 30, 1:00  
June 3
   
             
1. Poland  6          
  1. Poland  5      
8. Bellville  1

 

       
         
  1. Poland  3  
5. Alexandria Bay  7        
  5. Alexandria Bay  3     2009 CHAMPION
4. Copenhagen  1          
         
  V-V-S, 5:00   3. Oriskany
3. Oriskany  21          
  3. Oriskany 13    
D-1/D-2 Final
6. Remsen   3

 

     
At Gillette Road Middle School, Cicero
       
June 6, 4:30
  3. Oriskany

 4 (9)

Stockbridge
7. Lafargeville  1       wins 9-1
May 29 2. Hamilton  7      
2. Hamilton  10          
             


CLASS D-2
Quarterfinals   Semifinals   Finals    
At Higher Seed   At Higher Seed   At TBA    
May 28, 5:00   May 30, 1:00  
June 3
   
             
1. Stockbridge Valley
15           
  1. Stockbridge Valley  3      
8. Old Forge  2

 

       
         
  1. Stockbridge Valley  2  
5. Sackets Harbor  6        
  5. Sackets Harbor  0     2009 CHAMPION
4. N.Y. Mills  2          
         
  At V-V-S, 5:00   1. Stockbridge Valley
3. Deruyter            
5/30 6. McGraw  1    
D-1/D-2 Final
6. McGraw  ?

6/1, 4:30 

     
At Gillette Road Middle School, Cicero
    2. Madison  1
June 6, 4:30
      Stockbridge
7. Brookfield  4       wins 9-1
  2. Madison  5      
2. Madison  9          
             

Most Popular

What's On