2017 Section III Boys Soccer Tournament

2017 Section III Boys Soccer Tournament bracket

Posted: Oct. 15, 2017 10:10 PM
Updated: Oct. 24, 2017 3:55 PM

2017 Section III Boys Soccer Tournament: 

Class A:

Round 1
#9 Carthage vs. #8 Indian River (1-2)

Quarterfinals
#8 Indian River vs. #1 Fulton (0-5)
#5 Fowler vs. #4 Watertown (1-2)
#6 New Hartford vs. Whitesboro (3-1)
#7 JD vs. #3 East Syracuse Minoa (7-2)

Semifinals (10/24)
#4 Watertown vs. #1 Fulton
#6 New Hartford vs. #2 East Syracuse Minoa

Class AA

Round 1
#9 Central Square vs. #8 Proctor (0-4)

Quarterfinals
#8 Proctor vs. #1 Fayetteville-Manlius (1-4)
#5 Henninger vs. #4 CNS (2-1)
#6 CBA vs. #3 Liverpool (0-1)
#7 Rome Free Academy vs. # Baldwinsville (0-2)

Semifinals (10/24)
#8 Proctor vs. #5 Henninger
#3 Liverpool vs. #2 Baldwinsville

Class B:

Round 1
#16 Mexico vs. #1 Westhill (0-4)
#9 Camden vs. #8 Chittenango (2-0)
#12 Homer vs. #5 Skaneateles (0-3)
#13 Adirondack vs. #4 South Jefferson (0-3)
#14 General Brown vs. #3 Marcellus (0-7)
#11 Oneida vs. #6 Clinton (0-3)
#10 CVA vs. #7 Watertown IHC (2-3)
#15 Holland Patent vs. #2 Cazenovia (0-3)

Quarterfinals (10/24)
#9 Camden vs. #1 Westhill (0-6)
#5 Skaneateles vs. #4 South Jefferson (2-4)
#6 Clinton vs. #3 Marcellus (0-2)
#7 Watertown IHC vs. #2 Cazenovia (0-1)

Semifinals (10/24)
#4 South Jefferson vs. #1 Westhill
#3 Marcellus vs. #2 Cazenovia

Class C:

Round 1
#1 Cooperstown - Bye
#9 Little Falls vs. #8 South Lewis (0-2)
#12 Bishop Grimes vs. #5 Beaver River (1-3)
#13 Tully vs. #4 Westmoreland (0-1)
#14 LaFayette vs. #3 Frankfort-Schuyler (1-2 OT)
#11 Notre Dame vs. Sherburne-Earlville (1-2)
#10 Cato-Meridian vs. #7 Thousand Islands (3-2)
#2 Sauquoit Valley - Bye

Quarterfinals (10/20)
#8 South Levis vs. #1 Cooperstown (0-2)
#13 Tully vs. #5 Beaver River (0-1)
#6 Sherburne-Earlville vs. #3 Frankfort-Schuyler (0-1)
#7 Thousand Islands vs. #2 Sauquoit Valley (1-2)

Semifinals (10/24)
#8 South Lewis vs. #5 Beaver River
#3 Frankfort-Schuyler vs. #2 Sauquoit Valley

Class D:

Round 1 
#17 Blessed Mary Virgin vs. #16 Copenhagen (1-0)
#18 McGraw vs. #15 Belleville Henderson (1-2)

Round 2
#17 Blessed Mary Virgin vs. #1 Bishop Ludden (1-3)
#9 Utica Academy of Science vs. #8 Hamilton (3-2)
#12 Cincinnatus vs. #5 Fabius-Pompey (1-0)
#13 Waterville vs. #4 Poland (1-4)
#14 Remsen vs. #3 Manlius Pebble Hill (0-4)
#11 Old Forge vs. #6 Brookfield (0-8)
#10 Madison vs. #7 LaFargeville (2-1)
#15 Belleville Henderson vs. #2 Lyme (0-4)

Quarterfinals
#8 Hamilton vs. #1 Bishop Ludden (1-2)
#12 Cincinnatus vs. #4 Poland (2-3)
#6 Broookfield vs. #3 Manlius Pebble Hill (1-3)
#2 Lyme vs. #10 Madison (2-1)

Semifinals (10/24)
#4 Poland vs. #1 Bishop Ludden
#3 Manlius Pebble Hill vs. #2 Lyme

Article Comments

New York Sash Teddy Bear Toss VIP Giveaway
Bootiful Costume Contest
Utica
Clear
37° wxIcon
Hi: 39° Lo: 33°
Feels Like: 30°
Oneonta
Overcast
38° wxIcon
Hi: 37° Lo: 30°
Feels Like: 30°
Herkimer
Clear
37° wxIcon
Hi: 40° Lo: 33°
Feels Like: 30°
Thendara
Clear
37° wxIcon
Hi: 33° Lo: 25°
Feels Like: 30°
WKTV Radar
WKTV Temperatures
WKTV Severe Weather
Click Here for A Healthier Mohawk Valley